06 Ekim 2007

...TUZAK...

...ESKİLERDEN ÇOĞUMUZ OKUMUŞUZDUR...
ASYA'DA MAYMUN YAKALAMAK İÇİN KULLANILAN BİR ÇEŞİT TUZAK VARDIR.BİR HİNDİSTAN CEVİZİ OYULUR VE İPLE BİR AĞACA YADA YERDEKİ BİR KAZIĞA BAĞLANIR.


HİNDİSTAN CEVİZİNİN ALTINA KÜÇÜK BİR YARIK AÇILIR VE ORADAN İÇİNE TATLI BİR YİYECEK KONUR.BU YARIK SADECE MAYMUNUN ELİNİ AÇIKKEN SOKABİLECEĞİ KADAR BÜYÜKLÜKTEDİR,YUMRUK YAPTIĞINDA ELİNİ DIŞARI ÇIKARAMAZ. MAYMUN,TATLININ KOKUSUNU ALIR,YİYECEĞİ YAKALAMAK İÇİN ELİNİ İÇERİ SOKAR VE YİYECEĞİ KAVRAR,AMA YİYECEK ELİNDEYKEN ELİNİ DIŞARI ÇIKARMASI OLANAKSIZDIR.


SIKICA YUMRUK YAPMIŞ EL,BU YARIKTAN ÇIKMAZ.AVCILAR GELDİĞİNDE,MAYMUN ÇILGINA DÖNER AMA KAÇAMAZ.ASLINDA BU MAYMUNU,TUTSAK EDEN HİÇ BİR ŞEY YOKTUR.ONU SADECE ONUN KENDİ BAĞIMLILIĞININ GÜCÜ TUTSAK ETMİŞTİR. YAPMASI GEREKEN TEK ŞEY ELİNİ AÇIP YİYECEĞİ BIRAKMASIDIR. AMA ZİHNİNDE AÇ GÖZLÜLÜĞÜ O KADAR GÜÇLÜDÜR Kİ BU TUZAKTAN KURTULAN MAYMUN ÇOK NADİR GÖRÜLÜR.


BİZİ TUZAĞA DÜŞÜREN VE ORADA KALMAMIZA NEDEN OLAN ŞEY,ARZULARIMIZ VE ZİHNİMİZDE ONLARA BAĞIMLI OLUŞUMUZDUR. ASLINDA TÜM YAPMAMIZ GEREKEN,ELİMİZİ AÇIP BENLİĞİMİZİ VE BAĞIMLISI OLDUĞUMUZ ŞEYLERİ SERBEST BIRAKMAK VE DOLAYSIYLA ÖZGÜR OLMAKTIR...


JOSEPH GOLDSTEIN

2 yorum:

gaykedi dedi ki...

hayırdır ne bu melankoli, keyifler yerinde değil mi :)

YAŞAMDAN SIZAN...KIYMET dedi ki...

ARADA VAZ GECEBILMELERI HATIRLAMAK ICIN..
;))